top of page

Kuo vyriška draugystė svarbi emocinei sveikatai? Aštuonios jos naudosDraugai yra svarbi kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis. Pakankamas draugų socialinis tinklas sumažina vienišumo ir atskirties jausmą, suteikia bendrumo ir susietumo pojūtį. Draugai gali teikti ne tik materialinę pagalbą, bet ir, esant poreikiui, gali tapti atrama patiriant sunkumus. Nors draugystės svarbios visiems, nepriklausomai nuo lyties, visgi pastebima, kad būtent vyrai, dažniau nei moterys, laiką leidžia labiau greta, o ne tiesiogiai, bendraujant „akis į akį“. Pastebima, kad vyrų bendravimas vyksta aplinkoje, kurioje jie kartu užsiima bendra veikla. Pavyzdžiui, žaidžiant kompiuterinius žaidimus, sėdint bare, žvejyboje ar tiesiog važinėjant automobiliu.


Žinoma, vyrai taip pat gali leisti laiką „akis į akį“, tačiau dažniausiai šios veiklos siejamos su konkurencija, pavyzdžiui, tenisas, šachmatai ar pokeris. Tačiau šios veiklos ne visada gali atliepti vyrų poreikį turėti gilius ir atvirus pokalbius. Tad kuo gi būtent vyrams gali būti naudinga pasitikėjimu ir atvirumu paremta draugystė?


  • Santykiai, kuriuose gali būti pažeidžiamas. 

Draugystės gali būti įvairios. Dažniausiai vyrai susikuria pakankamą socialinių ryšių tinklą, tačiau neretai tai būna draugai, su kuriais einama praleisti laisvalaikio mieste ar kartu pabėgioti. Visgi, svarbu ir draugysčių kokybė. Svarbu turėti žmones, su kuriais būtų galimybė atskleisti savo pažeidžiamumą. Artimuose santykiuose draugai gali validuoti jaučiamas emocijas, priimančiai vertinti besidalinančio draugo išgyvenimus - tai ugdo emocinį atsparumą, o emociškai atsparūs žmonės yra linkę mažiau slopinti kylančias emocijas.


  • Galimybė kalbėti apie save ir reikšti savo emocijas. 

Nors kalbėti apie save nėra lengva, visgi šis poreikis būdingas daugeliui. Vyrams gali būti ypatingai sunku kalbėti apie save dėl baimės būti pasmerktiems ar nuvertintiems. Pripažinimas, kad kažkur nesusitvarkai, ar kad tau reikalinga pagalba, gali sietis su pralaimėjimo ar silpnumo jausmu. Kalbėti apie save reikia praktikos, tai mokymosi procesas, dėl to saugumu ir pasitikėjimu grįstas santykis tarp vyrų gali tapti erdve, kurioje šie gebėjimai gali būti ugdomi. Be to, santykiai su draugais suteikia vyrams galimybę lavinti emocijų reguliavimo įgūdžius, pavyzdžiui, aktyvų klausymąsi, empatiją ir konfliktų sprendimą.


  • Galimybė kalbėti apie nemalonias temas. 

Vis dar nėra priimta, kad vyrai atvirai dalintųsi apie nemalonius išgyvenimus ar apskritai asmeninius sunkumus, todėl pasitikėjimu paremti santykiai gali tapti erdve, kurioje galima jaustis priimtam ne tik dėl pasiekimų ar pergalių, bet ir dalinantis mažiau maloniomis temomis. Tam, kad galėtume išbūti su savo sunkumais, būtinas emocinis saugumas, o šis kuriamas vadovaujantis konfidencialumo principu. Tik esant pakankamam saugumui galima bandyti „rizikuoti“ dalinantis nemaloniomis ar jautriomis temomis.


  • Savirefleksijos skatinimas.

Draugystėse gimstantys pasitikėjimu grįsti pokalbiai skatina didesnį vyrų sąmoningumą, t.y. gebėjimą labiau reflektuoti apie savo patirtį. Gyvenimo skuboje dažnai neturime laiko sustoti ir peržvelgti savo gyvenimišką patirtį, užduoti sau svarbius klausimus, pabandyti išgirsti ir pajausti save. Dėl to laikas, kuriame su kitu atrandama galimybė susitelkti į save, gali tapti galimybe ugdyti savo sąmoningumą.


  • Dalijimasis gerąja patirtimi. 

Draugystėje ir bendruomenėse vyrai turi galimybę stebėti ir mokytis iš kitų. Artimi pokalbiai tarp vyrų gali tapti paskata perimti geruosius draugų pavyzdžius, tokius kaip prasto elgesio keitimas ar žalingų įpročių atsisakymas. Galimybė išgirsti kitokią patirtį ir bandyti pritaikyti galimus sprendimo variantus, nesvarbu, kas tai būtų, ar sporto propagavimas, ar sveika mityba, ar kova su rūkymu, ar perteklinis alkoholio vartojimas, gali pagerinti vyrų gyvenimo gerovę ir teigiamai paveikti tiek jų emocinę, tiek ir fizinę sveikatą. Be to, susidūrimas su skirtingomis perspektyvomis gali praplėsti vyrų supratimą apie save.


  • Skatinamas priklausymo/bendruomeniškumo jausmas

Draugystėje atsiveria galimybė matyti kitus vyrus, kurie susiduria su tokiomis pačiomis problemomis, turi panašią gyvenimišką patirtį. Tai sukuria stiprų bendruomeniškumo jausmą. Jausmą, jog esi ne vienintelis su konkrečia gyvenimiška dilema ar sunkumu. Žinojimas, kad turime palaikančią ir priimančią bendruomenę, gali padėti jaustis saugesniam priimant sprendimus. Tuo pačiu, buvimas bendruomenės dalimi sustiprina atsakomybės jausmą. Pastebima, kad įsipareigojimų, kuriuos prisiimama esant bendruomenės ar grupės dalimi, laikomasi žymiai labiau nei įsipareigojimų, duotų sau ar kokiam nors konkrečiam žmogui (pvz. draugei, draugui, žmonai, tėvui, motinai).


  • Siekiama bendrų vertybių/tikslų. 

Draugystės sieja bendrus pomėgius ir tikslus turinčius vyrus. Žinojimas, kad mano bendruomenė yra vedina bendro tikslo, pavyzdžiui, asmeninio augimo siekio, gyvenimo būdo keitimo, pasitikėjimu ir atvirumu pagrįsto bendravimo kūrimo, skatina greičiau siekti norimų rezultatų. Be to, jausmas, kad esame bendruomenės, turinčios panašias vertybes ar interesus, dalimi, gali padidinti savivertę ir bendrą pasitenkinimą gyvenimu.


  • Galimybė džiaugtis sėkmėmis. 

Ne ką mažiau svarbu patirti sėkmę ir turėti erdvės ja pasidžiaugti. Dėl to draugystėje svarbi galimybė pasidžiaugti vieni kitų laimėjimais ir svarbiais gyvenimo įvykiais. Toks pripažinimas ir palaikymas gali padidinti pasitikėjimą savimi.


Apibendrinti išsakytas mintis galima teiginiu, jog draugystėje vyksta asmeninis augimas. Atvirame pokalbyje su kitu galima išgirsti kitą, tyrinėti save, pajusti bendrumą, ugdyti sąmoningumą, pasiekti reikšmingų gyvenimo pokyčių, gauti palaikymą ir drąsą veikti. Buvimas pasitikėjimu ir atvirumu grįstame santykyje gali padėti vyrams stiprinti atsparumą gyvenimo iššūkiams.


 

Reddin, J. A., & Sonn, C. C. (2003). Masculinity, social support, and sense of community: The men's group experience in Western Australia. The journal of men’s studies, 11(2), 207-223.

Ríos-González, O., Ramis-Salas, M., Peña-Axt, J. C., & Racionero-Plaza, S. (2021). Alternative friendships to improve men’s health status. The impact of the new alternative masculinities’ approach. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(4), 2188.

Serradell, O., Santa Cruz, I., & Mondejar, E. (2015). Can the men's movement attract young men? The men in dialogue association. Journal of Gender Studies, 24(6), 677-688.


Comments


bottom of page