top of page

„GENTYS“ Organizacijos atsakymas į T. Marcinkevičius straipsnį



„GENTYS“ organizacijos atsakymas į T. Marcinkevičius straipsnį “O fone – mizoginija: ką sužinojau apsilankęs „Gentys Fest 2024“”

Tinklaraštis „Gyvenimas per brangus” publikavo Tomo Marcinkevičiaus straipsnį „O FONE – MIZOGINIJA: KĄ SUŽINOJAU APSILANKĘS „GENTYS FEST 2024“”, kuriame pateikiami jo įspūdžiai ir kritika mūsų projektui bei festivaliui „Tribes Fest ‘24“. Kadangi straipsnis sulaukė daug dėmesio ir prasidėjo įvairios diskusijos (kuo labai džiaugiamės!), parengėme „Genčių” organizacijos atsakymą į straipsnį.

Visų pirma, nuoširdus AČIŪ autoriui už atgalinį ryšį mūsų projektui, už reikalingos diskusijos kėlimą (straipsnis tikrai pradėjo diskusiją!) ir pastangas gilintis į vyrų emocinės sveikatos problematiką. Gentyse atgalinis ryšys yra viena pamatinių vertybių ir Tomo parašytas straipsnis bei diskusijos apie jį padeda mūsų projektui tobulėti. Šiame komentare norime detaliau aptarti kurias Tomo įžvalgas priimame ir prie kurių norėtume pridėti daugiau konteksto.

Štai pastabos, kurios padėjo mums geriau pamatyti klaidas bei suteikė naudingų įžvalgų, padedančių tobulinti festivalį ateityje:

Pripažįstame, kad kai kurių vedėjų pasisakymai neatitiko mūsų požiūrio į lyčių lygybę ir mūsų deklaruojamų vertybių. „Gentys” yra už lyčių lygybę, sugyvenimą tarp lyčių ir siekiame prisidėti, kad visuomenės susiskaldymas lyties temoje mažėtų. Ateityje daug atidžiau vertinsime kviečiamus vedėjus ir jų ankstesnius pasisakymus, taip pat komunikuosime su jais mūsų organizacijos požiūrį ir tai, kas mums nėra priimtina. Norime pabrėžti, kad festivalyje dalyvavo ir daug aukštos kvalifikacijos specialistų, tokių kaip Artūras Deltuva, Tomas Karpuška, Žilvinas Gruodis, Lukas Marcinkevičius, Gediminas Tumėnas ir kiti, kurie užtikrino aukštos kokybės ir lygio pranešimus. Kito festivalio programoje ir komunikacijoje aiškiau išskirsime profesionalius emocinės sveikatos specialistus ir nuo pramoginių veiklų bei užsiėmimų.

Kai kuriose programos dalyse buvo nepakankamas dėmesys neigiamoms su vyriškumu susijusiomis patirtims ir per daug pabrėžiamas tradicinis vyriškumas. Pritariame autoriui, kad nemažai daliai vyrų yra sunku rasti save „tradiciniame vyriškume” ir tai gali apsunkinti, o ne palengvinti gilinimąsi į save. Nors tikrai nematome, kad tokie pranešimai dominavo programoje (www.gentys.lt/tribes-fest-24-programa) ir nesiekiame sukontroliuoti to ką tarpusavyje kalba renginio dalyviai, tačiau ateityje atidžiau rūpinsimės, kad renginio vedėjai „nemokytų” kaip būti vyrišku. Šalia to, manome, kad būtų puiku ateities renginiuose kviesti dalyvius daugiau tyrinėti/diskutuoti koks apskritai jų santykis su „tradiciniu” ar „moderniu” vyriškumu, nes, kaip ir dalinasi pats straipsnio autorius, nemaža dalis berniukų ir vyrų turi skaudžias patirtis šios temos atžvilgiu.

Straipsnyje cituojami vedėjo T. Girdzijausko išsakyti teiginiai neatitinka „Genčių“ požiūrio į lytis, mums nėra priimtini, atsiprašome, kad teko tai girdėti mūsų organizuojamame renginyje. Tai tokie teiginiai kaip „Moteris nori, kad vyras išgelbėtų save ir ją, nes moterys prastai valdo emocijas…“, „vyras šeimoje turi pasakyti, kurias laidas galima žiūrėti, o kurių – ne…”. Gaila, kad tai metė šešėlį visam festivaliui, jo vedėjams ir projektui. Ateityje užtikrinsime kruopštesnę vedėjų atranką.

Užsiėmimuose girdėtas šūksnis „Hu!“ naujam dalyviui galėjo sukelti neigiamų emocijų ar atrodyti skatinantys stereotipus. Šio šūksnio esmė Gentyse nėra sukelti „hipotetinio archajiško vyriškumo“ ar „mačizmo“ efektą, o padėti sukurti stipresnį bendrystės jausmą tarp dalyvių, stovinčių užsiėmimų ratuose. Tačiau priimame, kad jis turi aktyvumo, agresyvumo elementų kurie gali nerezonuoti visiems dalyviams. Tad šis autoriaus komentaras skatina mus pagalvoti kaip dar galime kurti bendrystę mūsų renginiuose bei užsiėmimuose.

Toliau norime sureaguoti ir patikslinti kelis teiginius apie „Genčių“ projektą autoriaus straipsnyje:

Festivalis Tribes Fest ir „Genčių“ kurso programa yra atskiri projektai.  „Genčių“ kurso programa yra 8 savaičių kursas, kurio metu suformuojama vyrų saviugdos grupė. Joje dalyviai mokosi nesmurtinės komunikacijos, gilinasi į savo jausmus ir palaiko vienas kitą. Festivalio metu apie pusę dalyvių ir didžioji dauguma vedėjų nėra „Genčių“ bendruomenės nariai, todėl manyti, kad jie objektyviai parodo pagrindinę projekto esmę – genčių grupes – būtų netikslu. Tačiau, jaučiame atsakomybę, kad mūsų vertybės atsispindėtų ir būtų geriau priimamos ir festivalyje.

„Gentys“ nėra „vyriškumo mokykla“, kurioje mokoma „kaip būti tikru vyru“. Genčių programa remiasi bendražmogiškais principais ir vertybėmis, o tai patvirtina faktas, kad ši metodika sėkmingai pritaikyta ir moterų grupėms (www.moterugentys.lt). Ateityje planuojame plėsti mūsų veiklą ir burti mišrias genčių grupes, naudojant tą pačią programą. Tai atspindi mūsų įsitikinimą, kad emocinė sveikata ir bendruomeniškumas yra universalūs poreikiai, kurie gali būti tenkinami nepriklausomai nuo lyties ar seksualinės orientacijos. Mūsų tikslas yra sukurti įtraukią ir palaikančią aplinką, kurioje kiekvienas gali jaustis priimtas ir gerbiamas, o mūsų metodika yra pakankamai lanksti ir plati, kad atitiktų šiuos įvairius poreikius.

Dėl ko manome, jog vienos lyties renginiai ir grupės turi vertę. Daugeliui žmonių lytis yra reikšminga jų tapatybės dalis. Emocinei sveikatai svarbu turėti pozityvias savo lyties patirtis, o esant neigiamoms patirtims, apie jas kalbėti ir jas perdirbti. Negalėjimas aptarti su lytimi susijusių patirčių gali neigiamai paveikti emocinę sveikatą, savivertę ir gebėjimą kurti praturtinančius santykius. Daugeliui žmonių lengviausia ir saugiausia pradėti aptarinėti savo lyties patirtis tos pačios lyties grupėje. Šalia to, sutinkame, kad nederėtų užsidaryti vien savo lyties socialiniame rate. Dėl to mes jau dabar organizuojame ir mišrius renginius.

Genčių grupėse vyrai skatinami prisiimti atsakomybę už save ir nekaltinti moterų. Pritariame autoriui, kad Lietuvos visuomenėje dalis vyrų demonstruoja neapykantą moterims taip siekdami atrodyti „vyriški” ir tai yra problema. Tikime, kad dalis tokių vyrų atvyksta ir į mūsų renginius bei grupes. Mes esame užtikrinti, kad mūsų vedamos grupės bei „Tribes Fest“ festivalis padeda vyrams prisiimti atsakomybę ir tiems, kurie nešioja neapykantą moterims – ją paleisti. Tuo pačiu, svarbu pripažinti kad tai yra lėtas, nelengvas (kultūrinis ir psichologinis) procesas. Dėl to bendraujant su renginio dalyviais galima išgirsti įvairių kraštutinių nuomonių.

Ne vienas Gentyse esantis, ar jas vedantis „mažiau tradicinis” vyras minėjo, kad šiose grupėse pirmą kartą užmezgė nuoširdžias draugystes su cis ar heteroseksualiais vyrais ir nustojo į juos žiūrėti kaip į grėsmę. Liūdna girdėti, kad autorius festivalyje nesijautė saugiai. Suprantame, kad būti tarp 300+ nepažįstamų ir labai skirtingų dalyvių gali būti nejauku. Iš tiesų, esame įsitikinę, kad nemaža dalis Lietuvos vyrų jaučiasi nesaugiai prie kitų vyrų. Ne vienas mūsų turime neigiamas (kartais smurtines) patirtis su kitais vyrais. Šiuo festivaliu siekiame statyti tiltus tarp skirtingų Lietuvos vyrų ir padėti atstatyti pozityvų santykį su savo lytimi. Akivaizdu, dar nesame tobuli tame ką darome, ir suderinti skirtingas Lietuvos vyrų pasaulėžiūras yra nesibaigiantis iššūkis. Pabaigai.

Lyties tema viešoje erdvėje tebėra stipriai emociškai įkrauta ir poliarizuojanti. Tiek mūsų organizuojamuose renginiuose, tiek įvairiose Lietuvos bendruomenėse galima rasti žmonių turinčių kardinaliai skirtingus požiūrius į lytį. Įkūrėme „Gentis” nes mus neramina toks visuomenės susiskaldymas ir susipriešinimas. Mūsų pagrindinis siekis - sugyvenimas. Tai sunkus uždavinys ir mūsų bendruomenė nėra tobula jį sprendžiant. T. Marcinkevičiaus straipsnis mūsų organizacijai yra geras priminimas ir toliau stengtis dėl mūsų renginių ir grupių kokybės. Jei tik būtų interesas iš GBP kolektyvo pusės, norėtume sudalyvauti diskusijoje su Jumis, kur galėtume gyvai pakalbėti apie šiuos svarbius klausimus, siekiant bendro supratimo. „Gentys” bendra-įkūrėjai

bottom of page