top of page

Kaip priimti grįžtamąjį ryšį?

  • Writer: akvilesiksniute
    akvilesiksniute
  • prieš 5 dienas
  • 3 min. skaitymo


Nežinau, kaip jums, bet man yra suknistai sunku priimti grįžtamąjį ryšį. Mane nervuoja, kai gaunu neigiamų atsiliepimų apie savo elgesį ir lygiai taip pat nežinau kaip reaguoti, kai į mano poelgius žmonės sureaguoja perdaug teigiamai. Kartais norėtųsi, kad žmonės pasilaikytų savo nuomonę sau ir tiesiog tyliai, palaikančiai į mane žiūrėtų (suprantu, kad to labiau galiu tikėtis iš katinų ir mano noras yra neracionalus 🙂 ). O jie, bjaurybės (sakau su šypsena 🙂), išmoko žodį feedback ir jaučia pareigą dalintis, kaip aš juos paveikiau. 


Todėl nusprendžiau pasigilinti į šį reiškinį ir pasidalinti savo pamąstymais. Tikiuosi šis klausimas aktualus ir jums, o ši informacija pravers. Nepamirškite pasidalinti ir savo feedback’u, po mano straipsniu. Knock yourself out.., aš noriu išmokti priimti grįžtamąjį ryšį 🙂.


Iš kur kilo žodis feedback?

Grįžtamasis ryšys (aka feedback), iš pradžių buvo tik technikos žmonių kalba, o vėliau tapo naudojamas plačiau.


Šiai dienai žodžio feedback naudojimas yra paplitęs dviejuose situacijose:

Žmogiškųjų santykių grįžtamasis ryšys – pagyrimai ar kritika, kuriuos gauname, kai kiti žmonės dalinasi kaip juos paveikėme.


Audio grįžtamasis ryšys – kai garsas iš kolonėlės yra toks stiprus, kad jį vėl pagauna mikrofonas. Tai tarsi uždaras ratas: garsas išeina, yra vėl pagautas ir vėl sustiprinamas. Turbūt nekartą esame girdėję šį nemalonų garsą, kai kažkas skambina į radijo stotį. 


Manau, kad per stiprus grįžtamąsis ryšys taip pat veikia ir jį gaunantį žmogų. Aš, pavyzdžiui, tokiu atveju, irgi pradedu šnypšti ir skleisti nemalonius garsus 🙂.

Tačiau pirmoji žodžio „grįžtamasis ryšys“ reikšmė buvo šiek tiek kitokia. Terminas feedback pradėtas vartoti XIX a. septintajame dešimtmetyje, pramonės perversmo laikais, ir buvo skirtas apibūdinti situaciją, kai: „dalis mašinos ar sistemos darbo rezultato grįžta atgal į pradžią.“ Taigi, „grįžtamasis ryšys“ pradėjo savo gyvenimą ne kaip pagalba tobulėti, o kaip technikos terminas.


Kodėl žmonės duoda grįžtamąjį ryšį? 

Man patinka galvoti, kad jeigu žmonės man duoda grįžtamąjį ryšį, aš juos kažkaip paveikiau ir jie nori tuo pasidalinti. Aišku, žmonės dalijasi savo nuomone ir pastebėjimais dėl įvairių priežasčių:

 

Kartais jie nori padėti kitiems patobulėti. Pavyzdžiui, draugas gali pasakyti, kad tavo pasidalinimas buvo šiek tiek neaiškus, nes nori, kad kitą kartą būtum labiau suprantamas. Toks grįžtamasis ryšys yra naudingas ir padeda mums augti.


Kitos priežastys gali būti susijusios su noru išreikšti savo nuomonę ar jausmus. Pvz., jei man labai patiko knyga ar serialas, aš noriu pasidalinti savo įspūdžiais su draugais. Tai irgi yra grįžtamasis ryšys – reakcija į tai, ką matau.


Kartais žmonės duoda grįžtamąjį ryšį, nes nori, kad kažkas pasikeistų. Jei man nepatinka organizacijos taisyklės, aš galiu apie tai pasakyti administracijai. Tokiu būdu siekiu pakeisti situaciją.


Kaip priimti grįžtamąjį ryšį?

Gauti grįžtamąjį ryšį ne visada lengva, ypač jei jis yra kritiškas. Tačiau, svarbu išmokti jį priimti tinkamai, nes tai mums padeda tobulėti.


Klausyk atidžiai – Kai kas nors sako savo nuomonę, išklausyk iki galo ką jie nori pasakyti.


Stenkis suprasti – Net jei tau nepatinka tai, ką girdi, pabandyk pagalvoti, kodėl žmogus tai sako. Grižtamąsis ryšys dažnai daug pasako ir apie tą žmogų, kuris jį duoda.

 

Neišsigąsk – Kritika nėra pasaulio pabaiga. Tai tik informacija, kurią gali panaudoti (arba ne), kad taptum geresnis.


Padėkok – Net jei grįžtamasis ryšys tau nepatiko, padėkok žmogui už jo pastangas. Tai rodo tavo pagarbą bei skatina žmogų ir toliau dalintis kaip tu jį veiki.


Apgalvok – Po pokalbio skirk laiko pagalvoti apie tai, ką išgirdai. Kiek tame tiesos? Ar gali ir ar nori kažką pakeisti?


Ir, mano nuomone, pats svarbiausias:

Neskubėk reaguoti – Jei jauti stiprias emocijas, neskubėk atsakyti ir pradėti kažką daryti. Duok sau laiko ramiai tai suvirškinti. Kai nurimsi, galėsi ramiai viską įvertinti ir susidėlioti į reikiamas lentynėles.


Apibendrinimas

Nors gauti grįžtamąjį ryšį nelengva, mes gyvename ne su katinais, o su žmonėmis ir žinoti kaip mes veikiame kitus yra didelė dovana. Kai gauname šią dovaną, mes pasirenkame, ką su ja daryti. Tos prabangos neturime, kai žmonės mums nesako, ką apie mus galvoja.


Pabaigai noriu pasidalinti viena citata: “Feedback is the breakfast of champions”

Jei jus ši tema sudomino ir turite komentarų arba norite apie tai pasikalbėti, kviečiu susisiekti su manimi.


Mano kontaktinę informaciją rasite LinkedIn.



 
 
 

Comments


bottom of page