top of page

Valgymo sutrikimai ir nutukimas: panašumai ir skirtumai


Šiame straipsnyje noriu panagrinėti, kas sieja nutukimą ir valgymo sutrikimus. Abudu yra su maisto vartojimu susiję susirgimai ir sukelia žmonėms daug rūpesčių ir sveikatos problemų.

Pradėkime nuo plačiai naudojamų apibrėžimų:


Nutukimas – organizmo būsena, arba liga, kai žmogaus ar gyvūno kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Šaltinis Wikipedia.


Valgymo sutrikimai yra psichologinė ir fizinė būklė, kuri pasireiškia iškreiptu santykiu su maistu (valgoma per daug arba per mažai) bei perdėta kūno svorio kontrole. Tokio pobūdžio kontroliavimas sukuria iliuziją, kad susidorojama su sudėtingomis emocijomis ir užgriuvusiais jausmais, tačiau tiesa yra ta, jog užsitęsę ir negydomi valgymo sutrikimai gali rimtai pažeisti vidaus organus ar net baigtis mirtimi. Šaltinis Lengvosmintys.lt


Taigi, šiai dienai naudojama nutukimo diagnozė yra tiesiog konstatavimas, kad kūne yra per didelis riebalų kiekis, tačiau neįvardijama nutukimo priežastis.

Valgymo sutrikimo diagnozė parodo, kad žmogaus santykis su maistu yra sutrikęs, ir siekdamas griežtos savo kūno svorio kontrolės, žmogus bando susitvarkyti su sudėtingomis situacijomis ar užgriuvusiais jausmais. 

Panagrinėkime, kaip siejasi nutukimas ir valgymo sutrikimai.


Valgymo sutrikimų išsivystymo faktoriai


Mokslininkų atlikti tyrimai (nuoroda apačioje) rodo, kad nutukimas yra didelis rizikos faktorius išsivystyti tokiems valgymo sutrikimams kaip nervinė bulimija, priepuolinis persivalgymas ir/arba nervinė anoreksija.

Dažnai nutukę arba antsvorio turintys žmonės iš savo aplinkos gauna kritiškų pastabų apie savo kūną ir jo svorį. To pasekoje jie pradeda idealizuoti liekną kūno sudėjimą ir sieti savo vertę su kūno forma, svoriu ir gebėjimu jį kontroliuoti. Šis klaidingas įsitikinimas, kad savo kūno formą ir svorį galima pilnai kontroliuoti, yra laikoma pagrindine daugumos valgymo sutrikimų priežastimi. Taipogi, tai skatina laikytis griežtų mitybos taisyklių, dažnai susijusių su persivalgymo epizodų atsiradimu.


Sąveika tarp valgymo sutrikimų ir nutukimo


Kuomet žmogus vienu metu turi ir valgymo sutrikimą, ir nutukimą, jų gydymas tampa dar sudėtingesnis dėl šių priežasčių:


  1. Persivalgymo epizodai skatina svorio augimą.

  2. Antsvoris didina žmogaus susirūpinimą savo kūno forma ir svoriu, ir skatina laikytis griežtų dietų arba perdėtai daug sportuoti, o tai, savo ruožtu, padidina persivalgymo epizodų riziką.

  3. Antsvoris siejamas su sumažėjusiu fiziniu aktyvumu ir padidėjusiu neigiamų emocinių būsenų skaičiumi, o tai irgi gali sukelti persivalgymo epizodus.


Apibendrinimas


Kaip matome, nutukimas ir valgymo sutrikimai skiriasi, tačiau neretai egzistuoja kartu. Visuomenėje paplitęs sportiško ir liekno kūno kultas dažnai sukelia klaidingus įsitikinimus, kad pakeitus savo kūno svorį ir formą, pagerinsime savo gyvenimą. Deja, dažniausiai tai netiesa. Toks noras kyla, bandant spręsti įvairias situacijas ar kilusius jausmus, ir kūno svorio ar formos keitimas to neišspręs. Žmogus tik įsitraukia į įvairių, sveikatai žalingų dietų sūkurį ir netgi gali susirgti valgymo sutrikimu.

Mylėkime save ir rūpinkimės savo kūnu. Nesinaudokime juo, kad kompensuotume įvairias emocijas ar sudėtingas gyvenimiškas situacijas.

Jeigu jums kūno sveikatos ir svorio tema yra aktuali, ir norite apie tai pasikalbėti, kviečiu prisijungti prie mūsų bendruomenės. Informaciją, kaip tai padaryti, rasite puslapyje www.metamgruza.lt.


Paruošta remiantis psychologytoday.com straipniu.

Comments


bottom of page