top of page

Projektų valdymo psichologija: kaip sėkmingai komunikuoti ir motyvuoti komandąDaugiau nei 15 metų dirbu projektų valdymo srityje ir aktyviai ja domiuosi. Iš pirmo žvilgsnio, projektų valdymas yra tiesiog veikla, kurios metu grupė žmonių kartu siekia bendro nustatyto rezultato.


Tačiau, ne viskas taip paprasta. Anot Gartner ir kitų kompanijų atliktų tyrimų, tarp 55% ir 75% pradėtų projektų nepasiekia savo nustatytų rezultatų. Kodėl? Priežastys gali būti įvairios – keliami tikslai yra per aukšti, nepakankamas biudžetas, nepakankamos kompetencijos, išorės poveikiai ir taip toliau. Kartais tų priežasčių pakeisti negalime, o kartais užtenka pakeisti kaip bendrauja projekte dirbantys žmonės, ir turėsime projekto rezultatą. 


Prisiminkime istoriją apie Babelio bokštą. Bokšto nepavyko pastatyti, nes žmonės kalbėjo skirtingomis kalbomis.


Panagrinėkime kaip žmonių tarpusavio santykiai daro įtaką projektų valdymui ir rezultatams.


Psichologija projektų valdyme 


Projekto metu vyksta daug ir įvairaus bendravimo tarp įvairių žmonių. Pasidalinsiu kurie bendravimo principai labiausiai pasiteisino mano projektų valdymo patirtyje.


Suprantama komunikacija – kai grupė žmonių kažką daro bendrai, jie turi susikalbėti, ir tai nėra lengva. Esu ne kartą matęs, kaip skirtingai situaciją vertina projekte dalyvaujantys žmonės. Vadovui rūpės, kaip ilgai projektas užtruks ir kiek kainuos. Pardavimo komandai rūpės, kad klientams patiktų galutinis rezultatas ir jie mokėtų už jį pinigus. Inžinieriai sakys, kad svarbu, jog viskas veiktų, o kitkas yra smulkmenos. Projektų vadovui tenka nelengvas uždavinys rasti tinkamą komunikacijos formą ir laiką, kad šie skirtingi žmonės susikalbėtų.


Tikslai ir motyvacija – kiekvienas projekte dalyvaujantis žmogus turi savo tikslus ir motyvus. Projekto vadovui reikia suprasti, ko projekte dalyvaujantis žmogus siekia ir koks yra jo motyvas. Kitu atveju, jam bus sunku rasti bendrą kalbą su žmonėmis. Žmogus nedaro veiksmų, kurie neatitinka jo tikslų. Vegetaras juk neis pavalgyti į kepsnių restoraną, kad ir kiek stengtumėmės jį įkalbinti. 


Atvirumas ir drąsa konfrontuoti – kai mes atvirai išsakome savo tikslus ir girdime kitų žmonių tikslus, galime susitarti dėl to kaip jų sieksime. Net jeigu mūsų tikslai priešingi, nebijodami konfrontacijos gausime daugiau naudos, negu bandydami juos pasiekti paslapčia. Inžinieriai lengviau supras pardavėjų poreikius, jei jie bus išsakyti ir atvirkščiai.


Pasitikėjimas – žmonių bendravime yra labai svarbu pasitikėjimas. Kai projekte dirbantys žmonės pasitiki vienas kitu, jie gali atvirai kalbėtis, nebijodami pripažinti savo silpnybių. Pvz., jeigu inžinierių komandoje nėra reikiamų kompetencijų atlikti numatytiems darbams, komandos vadovas gali:

- atvirai tai pripažinti ir kartu ieškoti sprendimo trūkstamoms kompetencijoms gauti.

arba

- įsivelti į manipuliacinius žaidimus, siekdamas „apginti“ komandą.

Kaip suprantate, jo pasirinkimas turės didelę įtaką projekto rezultatams.


Pagarba – žmonės yra skirtingi ir visi yra svarbūs. Man teko susidurti su situacijomis, kai dalis žmonių iškelia savo tikslus aukščiau, o kitų žmonių tikslus nuvertina. Taip jie kenkia bendram tikslui, nes kita pusė pradeda aktyvią gynybą ir vietoje produktyvaus darbo tenka spręsti vidinius konfliktus. 


Šie bendravimo principai yra universalūs ir tinka ne tik dirbant projektuose, bet ir kitai grupės žmonių vykdomai veiklai. Yra svarbu skirti pakankamai dėmesio tam, kaip žmonės bendrauja dirbdami kartu.


Apibendrinimas


Projekto valdymą nagrinėja įvairios metodologijos, kurių požiūris į projekto eigą skirtingas. Pvz., Waterfall ir Agile kryptys turi skirtingus požiūrius į projekto eigą, tikslus ir komandos darbą. 

Straipsnyje nenagrinėjau jų skirtumų, o pasidalinau kaip, remiantis mano patirtimi, žmonių tarpusavio bendravimas įtakoja projektų rezultatus ir valdymą.

Jei ši tema sudomino ir turite komentarų arba norite apie tai pakalbėti plačiau, kviečiu susisiekti su manimi.

Mano kontaktinę informaciją rasite LinkedIn.


Comments


bottom of page